RANDEVU İÇİN
0534 738 2746
Diş Tedavisi
Diş Tedavisi
NELER YAPIYORUZ
Diş Tedavisi

Genel diş tedavi yöntemleri; teknolojinin gelişmesiyle beraber oldukça büyük bir ilerleme göstermiştir. Günümüzde diş tedavileri artık gerçeğe yakın şekilde uygulanmaktadır. Doğal diş görüntüsü taşıyan pek çok tedavi biçimi vardır. Bununla birlikte diş tedavileri estetik bakımdan da olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Diş tedavisi yöntemleri arasında, yaşamı zor hale getiren diş ağrıları genel olarak çürüklerden dolayı uygulanır. Hastanın rahatsızlığına direkt tıbbi uygulama yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Gelişen teknolojiyle birlikte genel diş hekimliği de değişmiş ve gelişmiştir. İlk olarak hastaya sunulan işlevsel kaybın telafisiyle beraber estetik ve fonetik kayıplarında telafisi sağlanabilir. Kişilere uygun olan bütün tedaviler uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Diş Muayenesi 

Diş muayenesi; diş hekimleri tarafından uygulanan ve ağız içinde hem diş hem diş etleri ile alakalı bir sağlık problemi yaşanıp yaşanmadığının belirlenmesini amaçlayan muayenedir. İstisna gözetmeden her kişinin düzenli şekilde bu muayeneyi yaptırması gerekir. Böylelikle mevcut problemlerin erken zamanda belirlenmesi, bu sorunların çözümüne yönelik tedavilerin planlanıp, uygulanması da mümkün hale gelecektir. Erken teşhis bütün hastalıklarda olduğu gibi diş ve diş eti rahatsızlıkları için de önemlidir.

Rutin diş muayenesi için bir uzmana gidildiğinde ağız ve diş sağlığıyla ilgili herhangi bir şikayetiniz mevcutsa kesinlikle diş hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Bazı zamanlarda dişler fırçalanırken hafif seviyede kanama görülmesi veya ara ara hissedilmekte olan sızılar kişiler tarafından önemsenmiyor ve diş hekimi bilgilendirilmiyor. Fakat yakınmalar kesinlikle diş hekimiyle paylaşılmalıdır, çünkü kişi tarafından önemsiz görülen bir şikayet aslında ağız ve diş sağlığıyla alakalı ilgili bir problemin habercisi olabilir.

Kuron 

Kuron; çürümüş ya da hasar almış diş üzerine uygulanan bir protez olarak karşımıza çıkar. Halk arasında kuron kaplama olarak da belirtilmektedir. Bununla birlikte porselen diş olarak da isimlendirilir. Kuronlar çeşitli sebeplerden dolayı kullanılır. Oluşan kırılmalar ya da çürümelerden dolayı birçok kişi kuron tedavisini seçmektedir.

Kuron dişin hasar görmüş bölümünü tamamı ile sararak dişin kuvvetlenmesine neden olur. Estetik bakımdan dişin güzel görünmesini tercih eden kişiler kuron tedavisine başvurabilir. Kuronlar seramikten ya da metal üzerine uygulanan porselenlerden yapılabilir.

Dolgu

Diş dolgusu; çiğneme işlevini kaybetmiş, estetik bakımdan hoş bir görünüm sağlamayan, çatlamış ya da çürümüş dişler için çeşitli malzemelerle dişin doldurulmasıdır. Daha önceden uygulanmış olan dolgunun düşmesi ve aşınması durumundaysa tekrardan dolgu yaptırmak gerekebilir.

Diş hekimi; diş dolgusu uygulamadan evvel çürümüş diş dokusunu temizleyip hazırlar. Ardından dolgu malzemesiyle diş doldurulur. Dolgunun amacı çürümüş olan dişin daha fazla ilerlememesi için, boşluklar kapatılarak engellenir.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi; genellikle ağrılı bir uygulama olarak görülmektedir. Birçok kişi tedavi sürecini ertelemeye yönelir.  Fakat, modern yöntemler aracılığıyla kök kanalların bir veya iki seanstan sonra nispeten ağrısız ve konforlu bir biçimde tedavisi sağlanabilir. Genel kanının tersine, kişiler kanal tedavisi esnasında ağrı yaşamazlar. Ağrının yaşandığı zamanlarda da bu ağrının bölgedeki enfeksiyondan kaynaklandığı ifade edilebilir. 

Kanal tedavisindeki amaç, kişileri huzursuz eden ağrıların giderilmesini sağlamaktır. Tedavi; diş ve çevre dokularının etkin bir biçimde uyuşturulması ile başlar ve ortalama 45 dakikada içinde seans sona erer. Kişilerin tedavi sürecini geciktirmesi diş kökünde enfeksiyonun oluşmasına yol açabilir. Bu durumsa kemik ve diş kaybını beraberinde getirebilir.

Diş Çekimi

Pek çok kişi de diş hekimi ve diş fobisi meydana gelmesine yol açan tedavi yöntemlerinden biri de diş çekimidir. Genel olarak geri kazanılamayan dişlerde gerçekleştirilmektedir. Diş çekimi; çürük, ileri oranda madde kaybı, diş eti hastalığıyla sallanmakta olan dişlerde uygulanır. Diş çekimi ortodontik tedavilerde de gerçekleştirilir.

Gömülü Diş Çekimi

Gömülü dişler; normalde ağız içinde çıkması beklenen fakat çeşitli nedenlerle sürememiş, dişetinin ya da kemiğin altında çenelerin içerisinde kalmış olan dişlerdir.

20 yaş dişleriyse, en sık gömülü kalan dişler olarak karşımıza çıkar. Köpek dişleri, küçük azı dişleri ya da ‘surnumerer’ denilen fazladan oluşan dişler de çenede gömülü halde duruyor olabilir.

Tamamen kemik içerisinde olup kişiye hiçbir rahatsızlık vermeyen, komşu diş ve dokularda zedelenmeye yol açmayan, ağız içinde çıkması için çenelerde yeterli alan bulunan gömülü dişlerin alınmasına gerek kalmaz.

20’lik Diş Çekimi

Pek çok birey gömülü 20’lik dişlere sahiptir. Bununla beraber, 20’lik diş çekiminden çekinen pek çok kişi vardır. Bundan dolayı diş hekimine gitmeyen ya da bazı sorunlardan sonra başvuranların sayısı çok fazladır. Gömülen dişleri aldırma işlemi, oldukça basit bir yöntemdir. Modern sağlık teknolojileri ve gelişmekte olan tıp bilimiyle diş hekimleri operasyonun ardından meydana gelebilecek komplikasyonları minimum seviyeye indirmeyi hedeflemektedir. Kişiler genel olarak diş çekiminin ardından normal hayatlarına dönebilirler.

Diş Kırığı Tedavisi

Dişlerde meydana gelen kırıklar ağız içinde büyük bir alanı kapsayan travma yaralanmalardır. Diş kırıkları dış yüzeyden ufak kırıklar ya da çatlaklar şeklinde kendini gösterir. Ancak görüntüde meydana gelen bu kırıklar bazen gözle görünebilen bir çatlakla sınırlı kalmayarak dişin alt dokularını da etkiler. 

Diş kırığı tedavisi için diş kırıklarında meydana gelen dokuya göre tedavi planlanır. Dişte meydana gelen kırık dişin kök tarafına oldukça fazla uzanmamışsa kırılan parça oradan alınır ve kırılan doku tedavi edilir. Kırık pulpaya kadar gözlemleniyorsa kanal tedavisiyle kombine bir tedavi gerçekleştirilir. Kırık parçasıysa kron kaplamayla tedavi edilir. Kırık köke- kısma kadar ilerlemişse diş çekilmesi durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
Saç Ekimi
Kaş Ekim
Sakal Ekimi
Prp/Mezoterapi
Diş Tedavisi
Rinoplasti
Transfer
Konaklama