RANDEVU İÇİN
0534 738 2746
SIK SORULAN SORULAR
Hangi cerrahi metodları kullanıyorsunuz?
Bizler hairartransplant. Fue /DHİ Tekniği kullanıyoruz.
DHI ve FUE Arasındaki Farklar ?
DHI ve FUE Saç Ekim teknikleri arasındaki temel farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir: Ekstra uzmanlık gerektiren bir medikal cihazın kullanımı gerektiğinden, DHI yöntemi FUE’ye göre biraz daha maliyetli olabilmekte ve biraz daha uzun sürebilmektedir. DHI tekniği tıraşsız saç ekimi talep eden hastalarda mükemmel sonuçlar sağlayabilir. FUE’nin ise uygulanabilmesi için mutlaka saçları tıraş etmek gerekmektedir. DHI tekniği daha yavaş ilerlediği için bir seansta yaklaşık olarak 1500 greft ekilmesi tavsiye edilir. FUE tekniği için ise bu sayı 4500 civarındadır. FUE Tekniğinde kanal açma sürecini beklemek gerekirken, DHI’de direkt olarak ekime geçilebilir. DHI özellikle dar bir alana sık ekim yapılması gerektiğinde kullanılır. FUE ise kafa derisinde daha geniş alanlara yapılacak uygulamalar için tavsiye edilmektedir.
Greft ve saç arasında bir fark var mıdır?
Evet vardır! Greftlerle mi saçla mı ilgili olduğuna dikkat edin. Greftler, nasıl kesildiklerine ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak bir veya daha fazla saç telinden oluşur. Saç sadece bir kıldır.
Bir seferde kaç greft ve saç ekilebilir?
Greftler ve kıllar arasında bir fark olduğunu tekrar bilmelisiniz. En yetenekli saç cerrahı günümüzde bir seferde 4500 greft nakledebiliyor. Bugün birçok İsveç kliniği, bir seferde 2000'den fazla greft nakli yapamamaktadır.
Ekilen saçlar ne kadar süre uzar?
Ekilen saçlar hayatınız boyunca uzamaya devam eder.
Saç ekiminde yan etki riski var mıdır?
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, enfeksiyon riski vardır ancak sadece saç ekimine mahsus olan çok nadirdir. Yine de enfeksiyon kaparsanız, antibiyotiklerle tedavisi kolaydır.
Tüm saç ekimleri doğal görünür mü?
Evet, bugünlerde kimin saç ekimi yaptırdığını ayırt etmek neredeyse imkansız. Punch (delme) adı verilen yöntemle yapılan eski işlemlerle küçük saç grupları "yine de saç" gibi doğal görünmez. Kişi ek bir ameliyatla daha doğal görünmelerini sağlayabilir.
Ameliyattan hemen sonra spor yapabilir misiniz?
Ameliyattan hemen sonra yürüyüş yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz, ancak egzersizlerinize başlamadan önce normalde FUE'den sonra bir hafta ve FUT'dan sonra iki hafta beklemelisiniz.
Saç ekiminden sonra yara izleri olabilir mi?
Cilt daima yara dokusu oluşturarak iyileşir. Ancak FUE'de, pratikte genellikle görünmezdirler ve FUT ile birlikte, dokuyu durdurmanın yeni yoluyla, çok küçük nokta izleri oluşur ve bu, kafa derisi üzerinde dar bir çizgi haline gelir, bunlar genelde görünmezdir veya tespit etmek çok zordur.
Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?
Saç ekimi sonrası saç kökleri kış uykusuna yatar. Bu, greftlerdeki kılların döküleceği anlamına gelir. Yalnızca üç ay sonra yeni saçlar uzar. Tüm saç köklerinin yeni saç üretmesi 120 güne kadar sürebilir. Saç ayda yaklaşık 1 cm uzar. Sadece 9-12 ay sonra saçlar ortalama 6-7 cm uzar. Ancak o zaman operasyonun objektif bir değerlendirmesini yapabilirsiniz.
Birden fazla saç ekimi yaptırabilir misiniz?
Evet, büyük miktarda saç ektirmek istiyorsanız, birden fazla operasyon geçirebilirsiniz. FUE ile, farklı günlerde farklı bölgelerden olmak üzere üst üste birkaç gün üst üste ameliyat yaptırabilirsiniz. İkinci bir ameliyat yapmak istiyorsanız, ilk ameliyattan sonra 8 ay beklemelisiniz, çünkü ancak o zaman ameliyatla ekilen saçları tamamen yeniden çıkar. Kaç kez saç ekimi yaptırabileceğinizi belirleyen şey saçların kökü ve saç derisinin esnekliğidir.
Ameliyattan sonra çok acı hissedecek miyim?
İlk gün ağrı kesicilere ihtiyacınız olabilir, çünkü bu kafa derisinin bir kısmını yumuşatmaya yardımcı olur. Almanız gereken hapları size göndereceğiz. Birçok hasta ağrı kesici almaz.
Çevremdeki insanlar saç ekimi yaptığımı anlayacak mı?
Ekilen saçlar yaşam boyunca büyür. İlk hafta, bölgedeki yara izleri görülebilir ancak büyümeye başlayan kısa saçları yerleştirdiğimizden, çevrenizdekilerin genellikle hiç fark etmeyeceği, saçların doğal bir sıklaşması görülür.
Baş dışındaki kılları, örneğin kaş gibi bölgelere ekebilir misiniz?
Evet yapabiliriz. Örneğin; kaşlar, yanıklar, sakal ve hatta bıyığa da ekim yapabiliriz.
Vücudun herhangi bir bölgesinde saç alabilir misiniz, yoksa mutlaka kafanın arkasından mı olmalı?
Evet, insan vücudunun diğer bölgelerinden de kıl alınabilir, ama o kadar iyi olmayacaktır. Başın arkasındaki saçlar ömürlüktür, ancak örneğin göğüsten kıl alınırsa, kıl % 50 ihtimalle dökülür ve kötü sonuçlar alınır.
Herkes saç ekimi yaptırabilir mi?
Başka ciddi hastalıklarınız varsa operasyon her zaman risk taşıyabilir. Bu sadece görünüş uğruna yaptığınız bir işlem olduğundan, buna tamamen uygun olmanız gerekir. Bazı hastalık durumlarında, bir anestezi uzmanının gözetiminde ameliyat yapabiliriz.
İlaçlar saçlarımı geri çıkarabilir mi?
İsveç'te, yaygın olarak kalıtsal saç dökülmesini tedavi etmek için onaylanmış iki ilaç vardır. Kısmen bir tablet olan Propecia ve kısmen de bir rezolüsyon olan Regaine. Her iki preparat da ömür boyunca her gün kullanılmalıdır. Bunları almayı bırakırsanız, kısa bir süreliğine veya kalıcı olarak saçınızı tekrar kaybetmeye başlarsınız. Bu ilaçlar, etkisinin olup olmadığını değerlendirmeden önce en az 6-12 ay kullanılmalıdır. Anketler, Propecia ve Regaine'nin saç dökülmesini yavaşlattığını gösteriyor. Bazı insanlarda da yeniden saç çıkıyor. Saçları yalnızca incelmeye başlamış olan kişiler, en iyi sonucu elde ederler. Finasteride' in, Regain'den biraz daha etkili olduğu kanıtlandı. Regaine eczaneden satın alınabilir ve Propecia doktorunuzdan reçeteyle temin edilebilirsiniz. Bu ilaçlarda kaydedilmiş yalnızca birkaç yan etki vardır. Sadece saç ekimi daha ciddi saç dökülmesi ile semptomları hafifletebilir. Plastik bir cerrah tarafından daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Saç ekiminden sonra kuaföre ne zaman gidebilirim?
Genel bir kural olarak, yaralar iyileştiğinde ve kabuklar düştüğünde, kuaföre gidip saçını kestirebileceğiniz ve yaklaşık 50 - 60 gün sonra tıraş makinesini kullanabileceğiniz söylenebilir. Ameliyat sonrası ilk iki ay saçlarda boya veya saç jölesi kullanılmamalıdır.
Kadınların da saç ekimi yaptırması mümkün müdür?
Basitçe, evet! Kadınlar için genç yaşta saçlarını kaybetmek büyük bir zihinsel stres olabilir. Saç ekimi, ilacın istenen etkiye sahip olmaması durumunda bir seçenektir. Kadınlarda saç dökülmesi aslında kalıtsaldır ve bu nedenle kadınlar sıklıkla tepelerindeki saçları kaybederler. Kadınlar çok nadiren tamamen kel kalır.
Saç ekiminden sonra daha fazla saçınız olabilir mi?
Hayır, olamaz. Saç ekiminde saçlar yeniden dağıtılır. Genellikle saç boynunuzdan ve muhtemelen de ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla saça sahip olduğunuz şakaklarınızdan alınır. Daha sonra kel alan(lar)a "ekilir".
Saç ekimi için ne tür anestezikler kullanılır?
En yaygın şekilde lokal anestezi kullanılır, ancak bazı hastalar ameliyat sırasında uyuyabilmek için biraz fazla yatıştırıcı morfin tercih ederler. Genelde, hastalar çoğu prosedür boyunca uyanıktır.
Saç ekimi yaptırmadan önce tüketmem veya tüketmemem gereken bir şey var mı?
Evet, ameliyattan bir hafta önce alkol, ağrı kesici veya E vitamini almamanız önerilir.